Harmonogram imprezy

Piątek 02.10.2026

17:00 – 21:30 – godziny pracy biura zawodów (wszystkie dystanse)

21:50 – odprawa techniczna dla zawodników dystansu BTR 100

22:00 –  start dystansu BTR 100

Sobota 03.10.2026

05:00 – 05:40 – godziny pracy biura zawodów (tylko dystans BTR 60)

05:50 – odprawa techniczna dla zawodników dystansu BTR 60

06:00 –  start dystansu BTR 60

08:00 – 10:40 – godziny pracy biura zawodów – dystanse BTR 10 i BTR 25 (do g. 09:40)

09:50 – odprawa techniczna dla zawodników dystansu BTR 25

10:00 –  start dystansu BTR 25

10:50 – odprawa techniczna dla zawodników dystansu BTR 10

11:00 –  start dystansu BTR 10

14:30 – ceremonia dekoracji zwycięzców dla dystansów BTR 10 i BTR 25

16:30 – ceremonia dekoracji zwycięzców dla dystansów BTR 60 i BTR 100

16:50 (bezpośrednio po dekoracji) – losowanie nagród od sponsorów dla wszystkich uczestników biegu, biorących udział w losowaniu (szczegóły pojawią się na naszym FB)

20:00 – zamknięcie mety / zakończenie zawodów

BTR 180

BTR 180

BTR 180

Dystans
0 KM
Przewyższenie
0 M
Limit czasu
0 H

03.10.2025,  g. 00:00

OPIS TRASY

BTR 180 – coś dla ludzi absolutnie szalonych i odważnych. Najważniejsze – trasa prowadzi szlakami turystycznymi, ale jest nieoznakowana, więc konieczne jest posiadania wgranego traka. Dla Waszego bezpieczeństwa dodatkowo każdy uczestnik otrzymuje nadajnik GPS, a my czuwamy nad Waszym bezpieczeństwem oraz pilnujemy czy nikt nie zgubił trasy

BTR 180 zdecydowanie nie jest dla każdego – w zeszłym roku próbę podjęło 22 śmiałków (w tym 2 kobiety), a na mecie zameldowało się 6 osób – 1 kobieta i 5 mężczyzn. Dwa lata wcześniej mieliśmy 8 finiszerów (z 20 startujących), a jeszcze wcześniej bieg ukończyła tylko jedna osoba!

Start odbywa się o północy w piątek 3 października (z czwartku na piątek!) przy Hali Widowiskowo – Sportowej w Węgierskiej Górce, a na pokonanie trasy macie 44 godziny czyli o 4h więcej niż rok temu!

Z najważniejszych rzeczy – trasa liczy ok. 181 km oraz niecałe 9000 m. przewyższenia. Po drodze takie atrakcje jak Romanka, Mędralowa, Pilsko (najwyższy punkt trasy), Oszust, Mała Rycerzowa, Hala Lipowska czy oczywiście Barania Góra. Natomiast jest też sporo mniej uczęszczanych szlaków turystycznych, na które pewnie nikt by się nie wybrał, gdyby nie start w BTR 180 😊

Trasa jest tym trudniejsza, że znajduje się na niej tylko 6 punktów regeneracyjnych, więc trzeba naprawdę mądrze rozplanować schemat nawadniania i uzupełniania kalorii, ponieważ największa odległość pomiędzy punktami odżywczymi to blisko 47 km!

Rekord trasy pochodzi z 2022 roku i należy do Wojtka Weinerta z Ultra Trail Academy (30:37:09). W tym samym roku Nina Graboś ustanowiła kobiecy rekord (31:41:53)

Ukończenie tej pętli to piekielne trudne wyzwania, ale zapytajcie tych, którzy tego dokonali jakie to uczucie

PUNKTY ODŻYWCZE

Lp Punkt odżywczy Dystans od startu
[km]
Różnica wysokości od startu
[m]
Dystans od
poprzedniego punktu
Różnica wysokości od
poprzedniego punktu [m]
D+ D- D+ D-
1 SST Lasek 34,9 1886 -1527 — — —
2 Bacówka Krawców Wierch 82,2 4395 -3774 47,3 2509 -2247
3 Schronisko Przegibek 113,5 5779 -5179 31,3 1384 -1405
4 Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej 139,9 7333 -6478 26,4 1554 -1299
5 Hala Węgierska Górka 156,1 7530 -7531 16,2 197 -1053
6 Fajkówka 173,1 8520 -8220 17 990 -689
— Meta 181,2 8830 -8830 8,1 310 -610

BTR 100

BTR 100

BTR 100

Dystans
0 KM
Przewyższenie
0 M
Limit czasowy
0 H

02.10.2026,  g. 22:00

OPIS TRASY

BTR 100 to najmłodszy z naszych biegów – ponad 106 km po szlakach Beskidów Śląskiego i Żywieckiego, gdzie czeka Was ok. 4800 m. przewyższenia.

Warto wspomnieć, że każdy z Was otrzyma nadajnik GPS, który będzie służył Waszemu bezpieczeństwu, m.in. będziemy monitorować czy nikt z Was nie zgubił trasy.

Początek, podobnie jak BTR 25 i BTR 60 pokonujemy wspinając się czerwonym szlakiem, który opuścimy po 8,5 km na Magurce Radziechowskiej. Tutaj skręcimy na zielony szlak, który poprowadzi nas do miejscowości Ostre, gdzie ok. 15 km, zlokalizowany będzie pierwszy punkt regeneracyjny. Teraz czeka Was prawdziwy Beskidzki Klasyk i to w świetle czołówek. Wspinaczka niebieskim szlakiem na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego! Na 4 km uzbiera się ponad 700 metrów przewyższania, a nachylenie miejscami osiągnie 50%! Następnie pofałdowane 6 km zieloną magistralą przez Małe Skrzyczne, Malinowską Skałę w okolice Gawlasiego, gdzie rozpoczniemy 7 km zbiegu szlakiem żółtym, a następnie niebieskim, aż do Wisły-Czarne, gdzie znajdziecie punkt regeneracyjny nr 2 (32 km trasy).

Trzymając się koloru niebieskiego wspinamy się kolejne 7,5 km na Baranią Górę, gdzie połączymy się znów z trasą BTR25 i BTR60. Od tego miejsca trasa przebiega identycznie jak BTR 60 czyli zbiegamy do Fajkówki punkt regeneracyjny nr 3 (ok. 44 km trasy), następnie zielonym szlakiem, który opuszczamy w okolicy budowanej obwodnicy oraz tym samym fragmentem czerwonego szlaku, przebiegamy przez linię mety i docieramy do punktu regeneracyjnego nr 4, który zlokalizowany jest na terenie Hali Widowsko – Sportowej (ok. 52 km) i dalej fragmentami GSB (szlak czerwony) do punktu nr 5 – Stacja Abrahamów (ok. 60 km). Następnie tak samo jak BTR 60, opuścimy czerwony szlak na Hali Rysiance i udamy się do schroniska PTTK na Hali Lipowskiej, gdzie na 69 km trasy będzie punkt odżywczy nr 6 ze słynną zupą dyniową. Następnie kontynuujemy bieg trasą BTR 60 (szlaki żółty, czarny, zielony) i docieramy do Hali Boraczej, gdzie wolontariusz skieruje nas na kolejną pętlę po Beskidzie Żywieckim! Ta pętla to 2,5 km przyjemnego zbiegu czarnym szlakiem do Żabnicy, a następnie 3 km podbiegu (250m w górę) do Abrahamowa, gdzie wrócimy na czerwony szlak, aby pokonać jeszcze raz ten sam odcinek, w tym również skorzystać z tych samych punktów regeneracyjnych – Stacja Abrahamów (81 km) oraz ponownie Schronisko na Hali Lipowskiej (90 km) – ósmy, a zarazem ostatni z punktów odżywczych. Pętelkę zamykamy tym samym zbiegiem do Hali Boraczej, gdzie tym razem zamiast skrętu w prawo, pobiegniemy prosto, tak jak zawodnicy BTR60 czyli pokonamy krótką, ostatnią wspinaczkę na Prusów, zbieg niebieskim szlakiem do asfaltu i ostatnie 3 km z hakiem mało uczęszczaną drogą asfaltową z powrotem do Węgierskiej Górki. Tu jeszcze przecinamy pod mostkiem DK1 i od strony bulwarów wrócimy na metę przy Hali w Węgierskiej Górce.

Limit pokonania tej ultra trasy to 22 godziny (z limitem pośrednim – 11h na 52 km trasy na punkcie w Węgierskiej Górce).

BTR 100 odbędzie się po raz drugi. Aktualnie rekordzistami trasy są Piotr Filipczuk 11:39:04 oraz Marzena Ogierman 17:36:11

PUNKTY ODŻYWCZE

LpPunkt odżywczyDystans od startu
[km]
Różnica wysokości od startu
[m]
Dystans od
poprzedniego punktu
Różnica wysokości od
poprzedniego punktu [m]
D+D-D+D-
1Ostre – parking14,7803-686———
2Wisła – Czarne32,31692-153517,6889-849
3Fajkówka442330-202811,7638-493
4Hala Węgierska Górka52,22640-26408,2310-612
5Stacja Abrahamów60,63105-27188,4465-78
6Schronisko na Hali Lipowskiej69,73714-28589,1609-140
7Stacja Abrahamów81,93994-360712,2280-749
8Schronisko na Hali Lipowskiej91,14603-37479,2609-140
—Meta107,284802-480216,18199-1055

BTR 60

BTR 60

BTR 60

Dystans
0 KM
Przewyższenie
0 M
Limit czasowy
0 H

03.10.2026, g. 06:00

OPIS TRASY

BTR 60 to pierwsza z naszych tras ultra. Odwiedzimy tu nie tylko Beskid Śląski, ale również piękne i zupełnie inne szlaki Beskidu Żywieckiego. BTR 60 to trasa o długości 59 km, na której uzbiera się blisko 2600 metrów przewyższenia.

Startujemy w sobotę o g. 06:00 spod Hali Widowisko-Sportowej w Węgierskiej Górce, gdzie w pierwszej kolejności pokonujemy ten sam odcinek co zawodnicy trasy BTR 25- po krótkiej rozbiegówce, zaczyna się wspinaczka czerwonym szlakiem. Na odcinku 5,5km, zanim osiągnięcie Glinne, pokonacie ponad 600 metrów pionu. Następnie czeka Was łagodniejszy fragment 5 km trasy przez Magurki Radziechowską oraz Wiślaną, po którym zacznie się wspinaczka na Baranią Górę. Kawałek dalej opuszczamy czerwony szlak i zbiegamy czarnym do Fajkówki, gdzie na 17 km trasy zlokalizowany będzie pierwszy punkt regeneracyjny.

Z Fajkówki kierujemy się na szlak zielony, który wyprowadza nas „mało oczywistą” ścieżką przez zarośla, następnie krótki podbieg i zbieg do zabudowań. Pozostając na zielonym szlaku rozpoczniemy ostatnią wspinaczkę, gdzie na odcinku 1,3 km pokonamy 210 metrów pionu. Teraz już praktycznie w dół, zielony szlak przechodzi w szeroką drogę. Tutaj należy być czujnym, ponieważ na 23 km trasy opuszczamy asfalt, skręcając w lewo 180 stopni pod górę, gdzie omijając powstającą obwodnicę łączymy się znów z czerwonym szlakiem i zbiegamy tym samym fragmentem trasy. Przebiegamy przez linię mety i docieramy do punktu regeneracyjnego nr 2, który zlokalizowany jest na terenie Hali Widowsko – Sportowej (25 km trasy) i teraz czas na Beskid Żywiecki.

Dobiegamy do ronda, z pomocą Wolontariusza przecinamy ruchliwą drogę i znów łączymy się ze szlakiem czerwonym, który towarzyszy nam przez 16 km aż do najwyższego punktu trasy Hali Rysianka (1290 m. n.p.m.) Po drodze mijamy m.in. Stację Abrahamów (33 km trasy), gdzie zlokalizowany został 3 punkt regeneracyjny. Po osiągnięciu Schroniska na Rysiance zmieniamy szlak na żółty i kierujemy się do Schroniska na Hali Lipowskiej (42 km trasy), gdzie znajduje się ostatni z punktów odżywczych. To tu podajemy tą słynną zupę dyniową. Teraz kilka mniejszych hopek i czeka nas ponad 5 km w dół początkowo żółtym szlakiem do Hali Redykalnej, a następnie czarnym i zielonym do Hali Boraczej. Tu zaczyna się ostatni podbieg na trasie BTR 60 czyli Prusów – blisko 2 km i 150m w górę.

Z Prusowa niebieskim szlakiem w dół do Żabnicy. Ostatnie 3 km między Żabnicą, a Węgierską Górką pokonujemy asfaltową, mało ruchliwą drogą. Krajówkę przecinamy pod mostkiem i od tyłu bulwaru wbiegamy na metę przy Hali Widowiskowo – Sportowej.

Rekordzistą trasy jest Bartosz Gorczyca, któremu pokonanie BTR 60 zajęło 4:43:07 z rewelacyjną wyceną 939 punktów ITRA. Rekord został ustanowiony zimą, wiec honorujemy go jako bezwzględny dla edycji zimowej i jesiennej.  Wśród kobiet rekord jesienny i zimowy należy do Klaudii Petters – 5:53:06 (jesień) oraz 5:56:12 (zima)

PUNKTY ODŻYWCZE

LpPunkt odżywczyDystans od startu
[km]
Różnica wysokości od startu
[m]
Dystans od
poprzedniego punktu
Różnica wysokości od
poprzedniego punktu [m]
D+D-D+D-
1Fajkówka16,9986-684———
2Hala Węgierska Górka25,11300-13008,2314-616
3Stacja Abrahamów33,41764-13778,3464-77
4Schronisko na Hali Lipowskiej42,52373-15179,1609-140
—Meta58,42571-257115,9198-1054

BTR 25

BTR 25

BTR 25

Dystans
0 KM
Przewyższenie
0 M
Limit czasowy
0 H

03.10.2026, g. 10:00

OPIS TRASY

BTR 25 to najchętniej wybierana i najbardziej prestiżowa trasa. To 25-kilometrowa pętla szlakami Beskidu Śląskiego z 1320 m przewyższenia.

Start i meta znajdują się przy Hali Widowiskowo-Sportowej w Węgierskiej Górce. Po krótkiej rozbiegówce zaczyna się wspinaczka czerwonym szlakiem. Na odcinku 5,5 km, prowadzącym na Glinne, zawodnicy pokonają ponad 600 metrów przewyższenia. Następnie czeka ich łagodniejszy, pięciokilometrowy fragment przez Magurkę Radziechowską i Wiślaną. Potem rozpoczyna się podejście na kulminacyjny punkt trasy – Baranią Górę (1220 m n.p.m.). Kawałek dalej czerwony szlak ustępuje miejsca czarnemu, którym następuje zbieg do Fajkówki. Tam, na 17. kilometrze, znajduje się jedyny punkt regeneracyjny.

Dalej trasa prowadzi zielonym szlakiem, początkowo wąską ścieżką przez zarośla, następnie krótkim podejściem i zbiegiem do zabudowań. Pozostając na zielonym szlaku, zawodnicy rozpoczynają ostatnią wspinaczkę – na odcinku 1,3 km pokonają 210 metrów przewyższenia. Potem trasa wiedzie już niemal wyłącznie w dół. Zielony szlak przechodzi w szeroką drogę i łączy się z trasą BTR 10. Również tutaj należy uważać: na 23. kilometrze opuszcza się drogę, skręcając ostro w lewo, by podbiec i obejść budowaną obwodnicę. Następnie trasa łączy się ponownie z czerwonym szlakiem i prowadzi tym samym fragmentem, co na początku, do mety.

Rekordzistą trasy jest Dominik Tabor, którego wynik 1:51:05 (tempo 4:25) ITRA wyceniła na 900 punktów! Wśród kobiet natomiast trasę najszybciej pokonała Patrycja Stanek  2:16:52. To wyniki z edycji październikowych, zimą natomiast najszybciej biegali tutaj Marcin Rzeszótko – 1:57:04 oraz Sylwia Kapusta-Szydłak 2:26:59

PUNKTY ODŻYWCZE

LpPunkt odżywczyDystans od startu
[km]
Różnica wysokości od startu
[m]
Dystans od
poprzedniego punktu
Różnica wysokości od
poprzedniego punktu [m]
D+D-D+D-
1Fajkówka16,9986-684———
2Meta25,041299-12998,14313-615

BTR 10

BTR 10

BTR 10

Dystans
0 KM
Przewyższenie
0 M
Limit czasowy
0 H

03.10.2026, g. 11:00

 

OPIS TRASY

 

Trasa BTR 10 to 11- kilometrowa pętla po Beskidzie Śląskim. Idealne rozwiązanie dla osób, które zaczynają swoją przygodę z biegami górskimi lub chcą przepalić nogę na krótszym dystansie.

Start i meta zlokalizowane są w Węgierskiej Górce, w okolicach Hali Widowiskowo – Sportowej. Na dystansie 11 km uzbierało się aż 550 metrów przewyższenia, z czego niemalże całość pokonuje się na początkowych 4,5 km trasy, które prowadzą czerwonym szlakiem (fragment słynnego GSB), aż do wysokości kapliczki, gdzie odbijamy ze znakowanego szlaku i w odróżnieniu od pozostałych dystansów, które kontynuują wspinaczkę, rozpoczynamy zbieg w kierunku zielonego szlaku. Na tym odcinku miejscami jest wąsko i lubi się pojawić błotko. Po około 2km skręcamy w lewo na zielony szlak, który przechodzi w szeroki asfaltowy zbieg i tu należy zachować czujność, ponieważ na ostrym łuku (9 km trasy) skręcamy niemalże 180 stopni w lewo pod górę, aby ominąć budowaną obwodnicę Węgierskiej Górki. Droga ta zaprowadzi nas z powrotem do czerwonego szlaku, którym rozpoczynaliśmy podbieg i tą samą trasą przez punkt widokowy i dwa mostki wrócimy pod halę w Węgierskiej Górce.

Trasa pozbawiona jest punktów regeneracyjnych

Rekord trasy należy do Marcina Kubicy, który pokonał ją w czasie 00:45:13 (tempo 4:06). Wśród kobiet najszybsza tutaj była Patrycja Stanek z czasem 00:54:17

PUNKTY ODŻYWCZE


Brak punktów odżywczych